Відомо, що ще починаючи з 1 серпня 2014 року в Україні запроваджено оподаткування всіх пасивних доходів фізичних осіб, нарівні з доходами по заробітній платі. До пасивних доходів відносяться різні види доходу з вкладеного інвестором капіталу, такі як дивіденди за цінними паперами, роялті, а також, що вкрай важливо – і доходи за депозитними вкладами.
Дані зміни вже істотно вплинули на реальну прибутковість банківських вкладів, знизивши заробітки вкладників майже на 20% в грошовому вираженні, що зовсім не додає аргументів до інвестування у вітчизняну банківську систему.
З огляду на всі ризики економіки України і зіставляючи їх з прибутковістю депозитів у національній валюті, вкладнику необхідно ретельно проаналізувати – чи варто взагалі «гра свічок»?
Ставка оподаткування доходів (відсотків) за депозитами в Україні
У 2016 році в Україні діяли такі ставки оподаткування відсотків по депозитах:
- 18% становить ставка податку на доходи фізичних осіб (у 2015 році – 20%)
- 1,5% податку додатково утримується в рахунок сплати військового збору
Тобто в сукупності податок на відсотки за вкладами в Україні становить 18% + 1,5% = 19,5%, що в загальному-то чимало.
Механізм сплати податків за депозитами (вкладами) в Україні
У зв’язку з тим, що інформація про суми і наявність депозитів в банку у конкретного громадянина України відноситься до банківської таємниці і охороняється законом (підлягає розкриттю тільки в виняткових випадках і за рішенням суду) банки уповноважили виконувати функції податкових агентів без розкриття інформації та передачі її в податкову .
Щомісяця, в момент нарахування відсотків по депозитах банки автоматично нараховують і утримують з рахунків клієнтів відповідні суми податків, і потім консолідовано (загальною сумою) перераховують ці кошти за своїх клієнтів в бюджет країни.
Таким чином банки не передають дані державним органам про суми депозитів конкретних платників податків, але забезпечують автоматичну сплату податків за них.
Дуже зручно для держави – не «дуже» для вкладників …
Розрахунок реальної (чистої) дохідності депозиту з урахуванням податку
Щоб дізнатися чисту ставку прибутковості депозиту після сплати податків необхідно помножити номінальну ставку банку на коригуючийй коефіцієнт:
Так як загальний податок становить 19,5% то коригуючий коефіцієнт складе:
100% – 19,5% = 80,5% або 0,805
Тепер для визначення реальної ставки дохідності депозиту множимо отриманий коефіцієнт на ставку за депозитом. Приклад: при ставці 20% реальна ставка з урахуванням податку складе 20% * 0,805 = 16,1% річних або 1,34 % в місяць.
Банківському вкладнику необхідно зважувати всі «за» і «проти» при виборі того чи іншого депозитного продукту банку. Таким чином знаючи прибутковість депозиту з урахуванням оподаткування можна:
- Розрахувати, скільки реально щомісяця отримуватиме вкладник доходу в грошовому та відсотковому вираженні після утримання всіх податків
- Порівняти альтернативні пропозиції різних банків
- Розглянути варіанти безподаткових депозитів, пропонованих деякими банками (по акціях або на регулярній основі)