Що таке пільговий (грейс) період по кредитній карті

205

У сучасних умовах розвитку банківських послуг кредитні картки з безвідсотковим періодом використання позикових коштів стають не тільки найбільш затребуваним банківським продуктом, але і предметом конкурентної боротьби банків на ринку споживчого кредитування. Змагаючись за клієнта-позичальника банки в маркетингових цілях вказують все більш тривалий термін безкоштовного кредитування – до 90 днів і навіть більше. Чим же такий цікавий клієнту пільговий період по карті і невже банк нічого не заробляє?

Що ж таке грейс період

Пільговий (грейс) період по кредитній карті – встановлений банком період часу по картковому кредитним продуктом, впродовж якого використання коштів в межах кредитного ліміту є для клієнта безкоштовним (або нараховується символічна ставка 0,01% річних). Терміни такого періоду відрізняються у різних банків, але в середньому складають від 20 до 60 днів. Звучить заманливо, так? І дійсно, користуватися пільговим періодом по карті абсолютно реально, однак варто детально розібратися в нюансах цього кредитного продукту.

Як вигідно користуватися кредитною картою з пільговим періодом

Для того щоб завжди користуватися кредитними коштами безкоштовно і не потрапляти на прострочки (з нарахуванням дуже великих відсотків за овердрафт) слід завжди вчасно погашати залишок заборгованості за кредиткою. А найголовніше для своєчасного розрахунку заборгованості – це знати, як розрахувати цей пільговий (грейс) період і коли саме він закінчується в вашому випадку.

Способи розрахунку пільгового період по кредитній карті

1. Спосіб «розрахунковий період + платіжний період» – найбільш часто використовуваний спосіб, при якому пільговий період складається з двох частин – розрахункового і платіжного періодів.

Розрахунковий період – період, протягом якого позичальник може безкоштовно використовувати кредитні кошти і на кінець місяця всі витрати додаються і враховується його підсумкова заборгованість (зазвичай такий період становить один календарний місяць – з 1 по 30 (31 або 28) число).

Платіжний період – це інтервал часу починаючи з першого числа місяця, наступного за попереднім (розрахункового періоду) і до певного числа поточного місяця (зазвичай – до 20 або 25 числа місяця). Цей період якраз і відводиться банком для погашення заборгованості, яка утворилася за попередній місяць.

Таким чином весь пільговий період в даному випадку є сумою розрахункового і платіжного періодів. Якщо, наприклад, розрахунковий період становить 30 (31) день, а платіжний період – 25 днів, то банк вказує, що пільговий період становить до 55 днів.

2. Орієнтація на першу здійснену покупку – іноді банки встановлюють умови пільгового періоду за деякими картковими продуктами, при яких пільговий період починає рахуватися безпосередньо, починаючи з дати придбання і триває визначене число календарних днів. При цьому способі якщо, наприклад, клієнт зробив за рахунок кредитних коштів першу покупку 5 квітня, а тривалість пільгового періоду становить 30 днів, то для того щоб йому не платити відсотки по кредиту всю заборгованість (в тому числі і за витрати, здійснені за рахунок кредиту після 5 квітня) необхідно погасити до 30 травня. В даному випадку обидва періоди – розрахунковий і платіжний – збігаються в часі.

Після повного погашення заборгованості перед банком з нового місяця слід також орієнтуватися на дату першої покупки в кредит. При чому, що важливо – для покупок, що відбулися в різні дати пільговий період за тривалістю буде різний. Тільки лише для покупки, зробленої на початку місяця пільговий період в днях складе саме те число, яке заявлено банком в рекламних цілях.

3. Пільговий період по кожній покупці – ще один цікавий метод розрахунку, при якому пільговий період розраховується з моменту вчинення кожної окремої покупки. При цьому методі звичайно запам’ятати всі витрати і різні термін буває досить важко і можна покладатися лише на виписку по картковому рахунку. Однак перевагою даного методу є те, що фактична тривалість грейс періоду по кожній покупці є однаковою і відповідає саме тому, що банк вказує в рекламі.

Як правильно погашати заборгованість по кредитній карті?

До настання дати закінчення пільгового періоду (наприклад – до 25 числа наступного місяця) необхідно погасити всю суму боргу по карті. Інакше на всю суму заборгованості банком будуть нараховані немаленькі відсотки за користування овердрафтом (від 2% в місяць) а також одноразова штрафна комісія за прострочення.

Саме на неуважності, забудькуватості і нерозумінні як розраховується пільговий період і формується дохід банку. Адже не знаючи цих тонкощів розрахунку людина, побачивши в рекламному буклеті банку фразу «55 днів безкоштовно» може подумати, що пільговий період якраз і триває від дати здійснення платежу + 55 календарних днів.

Як погасити заборгованість за кредитною карткою

Зручність карткових кредитів якраз і полягає в тому, що все здебільшого автоматизовано – як процес видачі кредиту (шляхом встановлення кредитного ліміту) так і його погашення. Щоб погасити заборгованість необхідно лише вчасно поповнити картковий рахунок. Зробити це можна різними способами. Найпростіший – поповнити готівкою через термінал банку або безготівковим переказом з іншого вашої карти.

Можливо також поповнити карту безготівковим переказом з рахунку юридичної особи. Бажано також проводити безготівкові розрахунки в межах рахунків, відкритих в одному банку, так як переказ коштів з іншого банку займає зазвичай більше часу і ви можете не вкластися в пільговий період погашення.